Dużo więcej niż trzynaście dni
Dużo więcej niż trzynaście dni

Dużo więcej niż trzynaście dni

Opublikowany

Przygoda skautów na jamboree nie ogranicza się tylko do trzynastu dni głównego zlotu. Pobyt reprezentacji narodowych obejmuje również program „Home Hospitality”, czyli typowo turystyczny pobyt skautów w domach polskich harcerzy oraz na obozach skautowych w okresie dwóch tygodni poprzedzających i następujących po jamboree.

Home Hospitality jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji i potencjału regionu goszczącego jamboree. Zainteresowanie programem jest tak duże, że w trakcie światowego jamboree w roku 2011, którego organizatorem była Szwecja, wiele drużyn skautowych było gośćmi Danii, Finlandii, Norwegii i… Polski.

Jednym z innowacyjnych pomysłów ostatniego jamboree był Camp-In-Camp, czyli wyjazd poszczególnych drużyn na 24h z miasteczka jamboree na obozy szwedzkich drużyn skautowych, które ze względu na limity uczestnictwa nie mogły wziąć udziału w jamboree. Dużym wyzwaniem logistycznym było atrakcyjne zorganizowanie tego elementu programu. Dość powiedzieć, że autokary dowożące uczestników jamboree na obozy skautowe przejechały łącznie 47 000 km, wykonując codziennie 150 operacji transportowych – najdłuższa podróż trwała 3 godziny, a najkrótsza zaledwie 30 minut.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Goście jamboree i promocja regionu

Każdego dnia trwania jamboree miasteczko odwiedza około 5 000 gości, którzy przyjeżdżają specjalnie w tym celu. Można przyjąć, że jamboree generuje dodatkowy ruch turystyczny na poziomie 65 000 osób. Turyści z wyprzedzeniem rezerwują możliwość wejścia i zwiedzenia miasteczka.